221280.p

Разные верования отличаются друг от друга не только своими догматами и молитвенной практикой, но, возможно, в первую очередь своим отношением к врагам.  Можно веселиться и плясать, когда в соседнем племени погибло еще несколько женщин и детей. Можно не плясать, но твердо помнить, что «не забудем, не простим». А можно относиться к врагам так, как указано в киевском служебнике времен лютых гонений на Церковь.

15966256_1307380692666051_4258560772914068829_n

Специальная рукописная вставка в ектеньи с молитвами «за ненавидящих». И это после десяти лет кровавых гонений с целью уничтожения Церкви; в то время, когда этим гонениям не было видно конца.

И, тем не менее в служебнике читаем: «о еже не оставити ни единого от них нас ради погибнути». И в другом месте: «Со святым Стефаном (первый новомученик за Христа) вопием к тебе, господи, не постави греха врагом, ненавидящим и обидящим нас, но по велицей милости твоей к покаянию обрати их и помилуй».

15871925_1307380402666080_413123613155523119_n

Конечно, верующие часто бывают плохим учениками. Но и ведь учителя учат разному. Вопрос, какого Учителя мы выбираем. В этом старом киевском служебнике есть удивительные, проникнутые настоящей, евангельской любовью, прошения ектении «за ненавидящих». Прочитаем их внимательно. Почувствуем, чем жили в то страшное время исповедники веры.

15871860_1307380549332732_4836572325156479664_n

На мирной ектении:

О еже простити нам вся согрешения наша и милостивно избавити нас от обстояний врагов наших Господу помолимся.

О еже не воздати врагом нашим по делом их, ниже по лукавству начинаний их, но обратити их от злаго их предложения ко благотворению и любви Господу помолимся.

О еже не оставити ни единаго от них нас ради погибнути, но еже уклонитися от зла и творити благое благодатию Своею всех привлещи Господу помолимся.

О еже не оставити их нас ради погибнути, ниже нас тех ради, но всех к разуму истины привести и благодатию Своею спасти Господу помолимся.

На сугубой ектении:

Заповедь Твою, Спасе, еже любити враги наша и благотворити ненавидящим нас, по силе исполняюще, прилежно молим, обрати, яко милостив, всех врагов наших лукавое на нас и на Церковь Твою намерение к любви и примирению и ко всякой благостыни, да не в злобах своих погибнут, молимтися, всемилостивый Господи, услыши и помилуй.

О распенших Тя моливыйся, человеколюбивый Владыко, и нас озлобляющия враги от злоб к добродетельному жительству обрати, яко да ни един нас ради погибнет, но вси в покаянии да спасемся, молимтися, любодушне Господи, услыши и помилуй.

Со святым Стефаном вопием к Тебе, Боже отмщений, Господи, не постави греха врагом, ненавидящим и обидящим нас, но по велицей милости Твоей к покаянию обрати и помилуй их, нас же от всякаго злаго их обстояния, советы лукавыя и коварства их разорив, всесильною Твоею десницею изми и избави, молимтися, Вседержавный Царю, скоро услыши и милостивно помилуй.

Святые Новомученики и исповедники Российские, молите Бога о нас!

2641422_b